In samenwerking met de HZ University of Applied Sciences organiseert Cultuurkwadraat de cursus Vakspecialist Muziek.
Meer muziek in de klas
Muziekonderwijs op de basisschool staat volop in de belangstelling. Er zijn allerlei initiatieven met als doel: meer muziek in de klas. Daardoor is er behoefte aan breed inzetbare muziekspecialisten die kunnen bijdragen aan de kwaliteit van het muziekonderwijs. Leerkrachten en onderwijsassistenten die naast hun specifieke muziekkennis ook collega’s kunnen begeleiden in het geven van muzieklessen en kartrekkers zijn voor muzikale activiteiten op schoolniveau. Sinds een aantal jaren wordt landelijk de opleiding Vakspecialist Muziek aangeboden.
Inhoud opleiding
Je raakt bekend met de nieuwste ontwikkelingen op gebied van muziekonderwijs en krijgt inzicht in leerlijnen en methodisch materiaal voor het vak muziek voor de basisschool. De opleiding is competentiegericht. De benodigde competenties op het gebied van zingen, spelen, muziek beluisteren, noteren en bewegen op muziek zijn in samenwerking met de SLO ontwikkeld en sluiten goed aan bij de huidige methodiek voor het muziekonderwijs op de pabo. Je maakt een persoonlijk opleidingsplan en bepaalt voor een groot deel je eigen leerroute, aansluitend bij je niveau en bij jouw praktijksituatie. Behalve voor de cursusbijeenkomsten moet je ook tijd investeren in zelfstudie, intervisie, het uitvoeren van praktijkopdrachten en overleg met teamleden. De bijeenkomsten zijn georganiseerd rondom muzikale thema’s. Elke bijeenkomst is er aandacht voor theoretische en didactische verdieping, oefening en uitwisseling. De docent geeft input en je krijgt opdrachten die je uitvoert tijdens de bijeenkomsten. Hierop ontvang je feedback. Vervolgens ga je vanuit je eigen leervragen aan de slag op je werkplek.
Na het volgen van deze opleiding ben je in staat om:
- gevarieerde muzieklessen aan groep 1 t/m 8 van de basisschool te geven
- je collega’s te ondersteunen bij het geven van muzieklessen
- een visie op muziekonderwijs voor jouw werkplek (mede) vorm te geven
- leiding te geven aan een schoolkoor of schoolorkest
- leerlijnen voor muziek uit te werken in concreet lesmateriaal en bestaand materiaal te selecteren
De opleiding kent 15 bijeenkomsten van 3 uur, de studiebelasting bedraagt 200 uur en wordt afgesloten met een assessment (presentatie en portfolio).
Voor wie
Deze opleiding is bestemd voor leerkrachten en onderwijsassistenten in het basisonderwijs met basiskennis en ervaring op muzikaal gebied. Je kunt noten lezen en musiceert zelf (kan ook zang zijn) op amateurniveau. Je kunt zingen en bent in staat een groep kinderen functioneel te begeleiden op een akkoordinstrument. Indien je geen akkoordinstrument bespeelt ben je bereid gedurende het cursusjaar les hierin te nemen.
Toelatingseisen
Je kunt de opleiding volgen als je in het bezit bent van een bachelordiploma Leraar Basisonderwijs (Pabo) of een onderwijsassistent mbo-diploma/certificering.
Vooraf vindt een intake plaats waarbij wordt gekeken naar je muzikale basiskennis en vaardigheden op het gebied van spelen en zingen.
Startdatum en cursusdata
Alle cursusbijeenkomsten vinden plaats tussen 16.15 en 19.30 in de HZ in Vlissingen.
Intakes
8, 14 of 22 september 2026
Kick-off bijeenkomst
29 september 2026
Lesbijeenkomsten domeinen
13 oktober 2026
3 november 2026
24 november 2026
8 december 2026
12 januari 2027
26 januari 2027
23 februari 2027
9 maart 2027
30 maart 2027
13 april 2027
18 mei 2027
1 juni 2027
Eindassessments
15 juni 2027
22 juni 2027
Startdatum en cursusdata
De kosten voor deze opleiding bedragen € 3.000,-.
De kosten voor boeken en studiematerialen bedragen €50,-.
Tegemoetkoming studiekosten
Door middel van de regeling Cultuureducatie met Kwaliteit (Fonds voor Cultuurparticipatie) kunnen scholen hun muziekonderwijs verduurzamen. Via de provinciale ondersteuningsinstelling Cultuurkwadraat kan aanspraak gemaakt worden op een tegemoetkoming in de studiekosten van de Post-HBO Vakspecialist Muziek aan de HZ. Deze tegemoetkoming bedraagt € 2.000,- per deelnemer.
Docenten, leerkrachten en onderwijsassistenten die werkzaam zijn op Zeeuwse scholen komen in aanmerking voor deze tegemoetkoming in cursusjaar 2026-2027. Ook scholenkoepels in Zeeland kunnen middels deze opleiding een vakspecialist muziek voor hun gezamenlijke scholen laten opleiden.
Voor deze bijdrage in de studiekosten kan bij Cultuurkwadraat een aanvraag worden ingediend. Neem hiervoor contact op met het team educatie via .
Aanmelden
Meld je aan voor de opleiding via dit inschrijfformulier.
Deze opleiding gaat door bij voldoende aanmeldingen. Uiterlijk 6 weken vóór de startdatum wordt besloten of de opleiding door kan gaan.